Strona główna Motoryzacja Czy można jeździć samochodem osobowym w terenie?

Czy można jeździć samochodem osobowym w terenie?

Wielu właścicieli samochodów osobowych chciałoby rozpocząć swoja przygodę z wyprawami terenowymi, jednak nie posiadają samochodu przeznaczonego do takich celów. W takim wypadku możemy poszukać firm, które oferują wypożyczenie samochodu terenowego lub podjąć się próby wyprawy terenowej w samochodzie osobowym. Czy jest to możliwe? O czym należy pamiętać?

Sprawdź możliwości swojego samochodu

Zanim podejmiemy próby podróżowania samochodem osobowym w terenie, należy upewnić się, że spełnia on wszystkie wymogi techniczne, abyśmy nie mieli przykrej niespodzianki w trakcie podróży. Dlatego powinniśmy wykonać przegląd techniczny naszego samochodu.

Inną kwestią jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo, nawet podczas podróżowania niewymagającą trasą. Zawsze pamiętajmy o zapięciu pasów bezpieczeństwa, a także zachowajmy maksymalną czujność, aby uniknąć zderzenia z drzewem lub zwierzęciem.

Mierz siły na zamiary

Jeżeli decydujemy się na wyprawy terenowe samochodem osobowym, powinniśmy mieć na uwadze, że nigdy nie będziemy mogli pokonywać nim takich przeszkód jakie pokonują samochody terenowe przystosowane do off-roadu.

Musimy dokładnie przeanalizować trasę, aby móc ominąć przeszkody, których samochód osobowy z pewnością nie da rady pokonać. Powinniśmy uważać na dziury, kamienie, głazy, konary drzew, ale również potoki, strumyki czy większe zbiorniki wodne. Ponieważ nie zawsze da się przewidzieć wszystkie przeszkody w danym terenie, najlepiej zasięgnąć porady np. na forach i wybrać mało wymagająca trasę.

Jeżeli jednak okaże się, że na swojej drodze napotkasz przeszkodę, np. zbiornik wodny, pod żadnym pozorem nie podejmuj się pokonywania jej bez wcześniejszego zapoznania się z nią dokładnie. Należy zbadać czy zbiornik jest głęboki. Jeżeli nie, możemy podjąć się próby pokonania przeszkody, spokojnym, jednostajnym tempem.

W razie ugrzęźnięcia, może okazać się, że proste metody jak podkładanie czegoś pod koła nie pomagają. W takim wypadku dobrze jest mieć wyciągarkę samochodową. Powoli ona na szybkie i sprawne wydostanie naszego pojazdu z przeszkody. Warto zadbać o to, aby hamulec wyciągarki był sprawny, aby zawsze była gotowa do użycia. Dobrze jest również zadbać o odpowiednie wyposażenie. Mocna lina syntetyczna pozwoli nam upewnić się, że będziemy w stanie wybrnąć z każdej opresji.

Samochód osobowy w terenie – podsumowanie

Jak widzisz, podróżowanie samochodem osobowym w ternie jest możliwe. Wystarczy tylko zadbać o to, aby nasz samochód był odpowiednio przystosowany do podróży w terenie. Pamiętajmy o tym, aby być przygotowanym na każdą ewentualność, a dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Źródło zdjęć: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Na czym polega grawerowanie laserowe?

Technika grawerowania laserowego to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na uzyskanie efektownych oraz odznaczających się niesamowitą dokładnością napisów i symboli na powierzchniach wyrobów. Metoda ta pozwala...

Wysoka fala – nowy trend z Instagrama czy ciekawa fryzura idealna dla każdego faceta?

Wielu mężczyzn w doborze fryzury kieruje się aktualnymi trendami. Wśród nich prym wiodą te promowane na portalach społecznościowych i aplikacjach. TikTok i Instagram są...

Dla kogo odpowiednie będą zegarki typu diver?

Ten typ zegarka został pierwotnie zaprojektowany do użytku przez profesjonalnych nurków, którzy musieli wiedzieć, jak długo byli pod wodą, a także chcieli znać głębokość...

Piła włośnica – na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Do wykonywania precyzyjnych cięć w drewnie i metalu, potrzebne są odpowiednie narzędzia takie jak piły włośnice. Pozwalają one uzyskać zarówno proste, jak i bardziej...

Jaki haczyk na karpia wybrać?

Wędkarstwo, nawet amatorskie, jest sportem wymagającym zdobycia odpowiedniej wiedzy. Dotyczy ona gatunków ryb, regulacji dotyczących połowu, ale także wyposażenia, jakim powinien dysponować każdy wędkarz....