Strona główna Motoryzacja Manetka silnika zaburtowego – jak wybrać odpowiednią?

Manetka silnika zaburtowego – jak wybrać odpowiednią?

Istnieją dwa typy ludzi – ci zakochani w lądzie oraz ci zakochani w wodzie. Osoby, które uwielbiają spędzać czas na jeziorze, stawie, rzece lub morzu powiedzą, że nie ma lepszego uczucia niż bryza we włosach podczas wycieczki łódką. Trudno się z tym nie zgodzić. Dlatego wielu miłośników wodnych wypraw decyduje się na zakup swojej łódki, która pozwoli im rozwijać hobby. Jednak sama łódź to za mało – konieczne są również akcesoria, które umożliwią łatwe poruszanie się, takie jak np. manetki. Czym dokładnie jest manetka? Jak wybrać odpowiednią manetkę do silnika zaburtowego?

Co to jest manetka?

Manetka znana jest w wielu branżach, jednak najwięcej osób kojarzy ją z rowerami. W jednośladach manetka najczęściej montowana jest na kierownicy, rzadziej na ramie i służy do sterowania ręcznego mechanizmów zmiany biegów. Dzięki temu możliwe jest sprawne obsługiwanie biegów rowerowych jednym ruchem. Manetki znajdziemy także w rowerach elektrycznych czy hulajnogach elektrycznych. Manetkami nazywamy również akcesoria pozwalające na zarządzanie bardziej skomplikowanymi urządzeniami silnikowymi takimi jak motorynki lub motory. W łodzi manetka służy do zdalnego sterowania silnikiem, która jest zamontowana w pewnej odległości od niego. 

Ten rodzaj dźwigni sterującej występuje również w łodziach i łódkach i służy do zdalnego sterowania silnikiem. Urządzenie to pozwala sterować mechanizmem zmiany biegów, zwiększania gazu oraz uruchamiania go. Dzięki temu możliwe jest sprawne, ręczne sterowanie łodzią lub odpalanie jej bez potrzeby „szarpania” linki rozrusznika.

Manetka silnika zaburtowego – rodzaje

Kupując łódź, można nabyć kompletny towar, który jest w pełni wyposażony w najmniejszy szczegół lub zdecydować się na zakup łodzi umożliwiającej samodzielną personalizację przy pomocy silnika i akcesoriów. Druga opcja często jest znacznie tańsza, a dla prawdziwych pasjonatów, również znacznie ciekawsza. Przychodzi jednak moment, gdy trzeba wybrać odpowiednią manetkę do silnika zaburtowego. W takim wypadku warto przed podjęciem decyzji poznać rodzaje dostępnych na rynku manetek. Możemy wymienić dwie grupy dźwigni: 

  • mechaniczne, które sterują silnikiem za pomocą cięgien i
  • elektroniczne, które wysyłają impuls elektryczny do silnika. Dzięki temu rozwiązaniu zminimalizowano zjawisko tarcia występującego w większości tradycyjnych cięgien. Umożliwia to precyzyjne sterowanie łodzią.

Wśród manetek wyróżniamy:

  • Manetka boczna (tylko sterowanie mechaniczne)

Manetki boczne zewnętrzne (zwane również nawierzchniowymi) stosowane są w silnikach o małej mocy, oraz tam gdzie konstrukcja łodzi nie pozwala na montaż innego modelu

  • Manetka boczna chowana

Są to manetki wewnętrzne do zabudowy bocznej. Najczęściej stosowane są w przypadku łodzi dwupłaszczowych oraz w modelach, w których panel sterówki posiada odpowiednio dużo miejsca na instalacje. Wiele osób ceni sobie to rozwiązanie ze względu na estetyczny wygląd. 

  • Manetka topowa

W wielu przypadkach manetki z górnym montażem wymagają odpowiedniej ilości miejsca montażowego na kokpicie jak i pod nim. Dzięki tego rodzaju manetkom możliwe jest sterowanie pracą jednego silnika lub instalacją wielosilnikową.

Manetka do silnika zaburtowego – gdzie kupić?

Na rynku wybór manetek do silników zaburtowych jest naprawdę duży, dlatego trudno zdecydować, która będzie najlepsza. Problem pojawia się również w wyborze miejsca, w którym miłośnicy łodzi mogą zakupić profesjonalny i sprawdzony sprzęt z gwarancją jakości.

Jedną z takich przestrzeni są internetowe sklepy specjalizujące się w wyposażeniu z branży żeglarsko-motorowodnej. Dzięki temu możliwe jest zakupienie wszystkich niezbędnych urządzeń i akcesoriów do łodzi w jednym miejscu bez wychodzenia z domu. To także pewność, że produkty pochodzą ze sprawdzonego źródła oraz są sygnowane nazwami znanych i cenionych producentów. Część sklepów online posiada również swoją siedzibę stacjonarną, można więc wybrać się osobiście i skorzystać z porad ekspertów w dziedzinie sprzętu żeglarskiego i motorowodnego.

Manetka do łodzi – jaką wybrać?

Decyzja związana z wyborem manetki do silnika zaburtowego wpływa na późniejszy sposób prowadzenia łodzi oraz na komfort jej użytkowania. Jak zatem wybrać odpowiednią manetkę?

Zwróć uwagę przede wszystkim na moc silnika oraz całą konstrukcję łodzi. Niektóre rodzaje manetek mają ograniczenia związane z budową konsoli kierowniczej oraz jej wielkością. Jest to jeden z ważniejszych parametrów, które każdy miłośnik łodzi powinien wziąć pod rozwagę.

Kolejnym aspektem jest rodzaj oraz producent silnika. Zdarza się, że manetki są przypisane do konkretnych modeli silników i tylko z nimi będą kompatybilne. Zazwyczaj kupując silnik, w zestawie dołączona jest również pasująca do niego dźwignia sterownicza. Jeśli tak nie jest, przed zakupem zawsze upewnij się, czy ten model manetki sprawdzi się we współpracy z napędem łodzi.

Przy wyborze istotna jest również cena. W profesjonalnych sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziesz manetki z różnych półek cenowych – często w asortymencie dostępne są produkty już od 600 zł.

Czy manetka uniwersalna do silnika zaburtowego to dobry wybór?

Warto przyjrzeć się również manetce uniwersalnej  do silnika zaburtowego. Dla wielu osób jest to bezpieczne i wygodne rozwiązanie. Jednak czy warto zainwestować w taki rodzaj dźwigni?

Z pewnością manetka uniwersalna do silnika zaburtowego ma szereg zalet, a jedną i najważniejszą z nich jest oczywiście wszechstronność, umożliwiająca wykorzystanie jej w wielu modelach silników. Dla miłośników żeglugi może być to niezwykle ważny aspekt, szczególnie jeśli często zmieniają zarówno łodzie, jak i wyposażenie.

Należy jednak pamiętać, że mimo swojej uniwersalności może zdarzyć się sytuacja, że manetka do łodzi nie będzie kompatybilna z każdym silnikiem lub nie uda się jej dopasować do panelu sterowniczego. Najlepiej więc zawsze skorzystać z fachowej porady ekspertów, którzy pomogą dobrać odpowiedni rodzaj manetki do łodzi.

Partnerem artykułu jest boatshop.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Manetka silnika zaburtowego – jak wybrać odpowiednią?

Istnieją dwa typy ludzi – ci zakochani w lądzie oraz ci zakochani w wodzie. Osoby, które uwielbiają spędzać czas na jeziorze, stawie, rzece lub...

Pancerz do rolety zewnętrznej

Roleta zewnętrzna to rodzaj rolety okiennej montowanej na zewnątrz budynku. Zwykle służy do ochrony przed warunkami atmosferycznymi i zapewnienia prywatności. Roleta zewnętrzna może być...

ZEISS PhotoFusion X – Nasza opinia

Soczewki fotochromowe to typ szkieł korekcyjnych przyciemniających się pod wpływem światła. Okulary Fotochromowe łączą zalety okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W tym roku pojawiła się...

Na czym polega grawerowanie laserowe?

Technika grawerowania laserowego to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na uzyskanie efektownych oraz odznaczających się niesamowitą dokładnością napisów i symboli na powierzchniach wyrobów. Metoda ta pozwala...

Wysoka fala – nowy trend z Instagrama czy ciekawa fryzura idealna dla każdego faceta?

Wielu mężczyzn w doborze fryzury kieruje się aktualnymi trendami. Wśród nich prym wiodą te promowane na portalach społecznościowych i aplikacjach. TikTok i Instagram są...