Carsharing minutowy to usługa, która w Polsce funkcjonuje dopiero od kilku lat. Cieszy się jednak coraz większą popularnością, ponieważ jest bardzo wygodną formą korzystania z samochodu wynajętego na krótki termin.
Czym jest carsharing minutowy?
Carsharing minutowy to nic innego jak wynajem samochodu na minuty. Usługa adresowana jest przede wszystkim do osób sporadycznie jeżdżących po mieście samochodem i zainteresowanych komfortową formą transportu. Istotą carsharingu minutowego jest udostępnianie pojazdów współdzielonych, dzięki czemu z jednego samochodu korzysta w ciągu dnia wielu kierowców. Przynosi to wiele korzyści z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia. Jak wyjaśniają eksperci z firmy PANEK CarSharing, system współdzielonych aut pomaga m.in. w rozładowaniu problemu korków i przeciążonego ruchu, z którym borykają się duże miasta.
Gdzie i jak wynająć samochód na minuty?
Coraz więcej wypożyczalni udostępnia klientom opcję jaką jest auto na minuty. Trójmiasto, Warszawa, Wrocław czy Kraków to przykłady miast, gdzie omawiana usługa jest obecna. Na razie ze współdzielonych pojazdów korzystają kierowcy w największych ośrodkach miejskich w Polsce, ale firmy oferujące carsharing minutowy dostrzegają również potencjał mniejszych miejscowości. Sama procedura najmu nie jest skomplikowana. W pierwszej kolejności należy zainstalować na smartfonie aplikację wybranego operatora usługi, a następnie zarejestrować się w niej. Do tego potrzebne są m.in. ważne prawo jazdy i karta kredytowa. Wszystko odbywa się z poziomu aplikacji, która pokazuje dostępne samochody oraz umożliwia odbiór i zwrot auta. Każda wypożyczalnia dysponuje własnymi punktami odbioru i zwrotu. Odbierając pojazd w jednym miejscu, można oddać go w innym – ważne jest, aby oba punkty były obsługiwane przez tego samego operatora.
Carsharing minutowy – zalety
Największą zaletą carsjaringu minutowego jest wygoda oraz ułatwienia w poruszaniu się po mieście. Kierowca płaci tylko za czas trwania przejazdu i przejechane kilometry bez ponoszenia wydatków np. na serwis czy ubezpieczenie.
Dodaj komentarz