Technologie

Piła włośnica – na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Piła włośnica – na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Do wykonywania precyzyjnych cięć w drewnie i metalu, potrzebne są odpowiednie narzędzia takie jak piły włośnice. Pozwalają one uzyskać zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane kształty. Ilość dostępnych modeli włośnic jest ogromna, dlatego wybór najlepszego modelu nie jest prostym zadaniem.

Piła włośnica – co to takiego?

Piła włośnica inaczej nazywana wyrzynarką włosową lub włośnicą to narzędzie, które służy do precyzyjnego cięcia drewna i metalu. Niektóre modele pozwalają także na cięcie laminatów, płyt, skór, gumy, korka czy tworzyw sztucznych. Umożliwia ona niezwykle dokładne wycinanie po linii prostej i nieregularnej. Cienki brzeszczot z drobnymi ząbkami, w jaki wyposażone jest narzędzie, umożliwia precyzyjne cięcie. Włośnic używa się m.in. do wycinania otworów, krzywizn czy szczelin. Sprawdzają się także do wykonywania modeli i prototypów, gdyż umożliwiają cięcie wieloetapowe.

Piła włośnica – rodzaje

Istnieją dwa rodzaje włośnic: ręczne i elektryczne. Pierwsze wyposażone są w ramię w postaci kabłąka, który umożliwia odpowiednie naciągnięcie zamontowanego na nim brzeszczotu. Taki typ włośnicy sprawdzi się przy sporadycznym cięciu oraz do prac niewymagających wysokiej dokładności. Decydując się na model ręczny, warto zwrócić uwagę na kształt rękojeści, która powinna być odpowiednio wyprofilowana, materiał, z jakiego wykonany został kabłąk oraz na długość piły. Znacznie jednak szybciej i precyzyjniej cięcia można wykonać za pomocą modeli elektrycznych. Pozwalają one także na wykonanie szerszego zakresu prac. Zwiększają komfort, gdyż wymagają użycia mniejszej ilości siły w porównaniu do modeli ręcznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając włośnicę?

Dostępne piły włośnice różnią się między sobą pod wieloma względami, dlatego wybór odpowiedniego modelu powinien być przemyślany. Producenci oferują włośnice zasilane sieciowo, ale także za pomocą akumulatorów. Włośnice zasilane sieciowo to rozwiązania idealne w miejscach, w których jest dostęp do gniazd elektrycznych i na mniejszych powierzchniach, ponieważ kabel ogranicza możliwość korzystania z urządzenia. Modele akumulatorowe sprawdzą się, jeśli zależy nam na urządzeniu mobilnym, które będziemy mogli wykorzystać nie tylko w warsztacie, ale także w każdym innym miejscu. Podczas wyboru odpowiedniego modelu koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego akumulatora, czas jego pracy i długość ładowania.

Większość modeli włośnic posiada dwa równolegle położone ramiona, pomiędzy którymi umieszczony jest odpowiednio napięty element tnący. W bardziej precyzyjnych pracach lepiej poradzi sobie wyrzynarka włosowa z pionowo osadzonym brzeszczotem. Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na ruch ostrza. Dobrze, jeśli brzeszczot porusza się nie tylko w kierunku góra-dół, ale także przód-tył, zwłaszcza jeśli urządzenie ma być używane w profesjonalnym warsztacie.

Gdy już wiemy, jaki rodzaj zasilania sprawdzi się najlepiej oraz jakim ruchem porusza się ostrze, warto przyjrzeć się także mocowaniu brzeszczotu, głębokości cięcia, liczbie skoków, mocy urządzenia, a także dodatkowym funkcjom, jakie daje włośnica. Moc piły wpływa na głębokość cięcia materiałów, długość pracy, a także na możliwość cięcia określonych powierzchni. Zbyt słaba włośnica wymuszać będzie częste przerwy w pracy i nie poradzić sobie z twardym materiałem. Grubość materiału, jaki może zostać poddany obróbce, uzależniony jest od głębokości cięcia. Do zastosowań profesjonalnych, a także, gdy zależy nam na szybkości wykonywanej pracy, warto wybierać modele z wyższą liczbą skoków na minutę. W pracach bardziej zaawansowanych powinna wynosić ponad 1000, a w specjalistycznych nawet ok. 3000. Do zastosowań amatorskich i lżejszych prac wystarczą modele generujące ok. 500 skoków na minutę. Brzeszczoty mogą być wyposażone w uchwyt typu uniwersalnego (U), typu T dla zastosowań specjalistycznych lub 2T występujący w starszych modelach wyrzynarek. Najwyższy komfort pracy gwarantują uchwyty typu T dedykowane głównie dla profesjonalistów.

Na komfort użytkowania włośnic wpływa także wielkość i rodzaj zamontowanego stołu. Cięższe urządzenia, z metalowym stołem nie będą przesuwały się podczas pracy i zniwelują poziom drgań.

Brzeszczoty do pił włośnic

Nawet najbardziej profesjonalne urządzenie o najwyższych parametrach nie poradzi sobie z cięciem bez zastosowania odpowiednich brzeszczotów. W  zależności od rodzaju materiału, który będzie cięty, stosowane są innego rodzaju elementy tnące. Do metalu służą brzeszczoty o oznaczeniu HSS, do drewna i tworzyw sztucznych CV oraz HSC, a do stali nierdzewnej i ceramiki HM oraz TTC.

Dodaj komentarz